Baschet feminin: Meci de infarct, CSM câştigă şi revine în lupta pentru titlu

sepsi-csm-victorie

Echipa de baschet feminin CSM Târgovişte a câştigat, miercuri, meciul 3 al finalei Ligii Naţionale de Baschet Feminin împotriva Sepsi SIC Sf. Gheorghe cu scorul final 79-77 (13-25, 19-13, 17-15, 13-9, 10-10, 7-5). A fost nevoie de două reprize de prelungiri.

Echipa covăsneană conduce cu 2-1 la general, finala fiind programată să se joace după sistemul ‘cel mai bun din cinci meciuri’.

Oaspetele au avut un prim sfert foarte bun și după zece minute conduceau cu 25-13. Formația din Târgoviște, campioană națională în 11 rânduri (1995, 1996, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2010, 2012, 2014), a început o pasionantă cursă de urmărire și a recuperat punct cu punct, iar în finalul sfertului patru, cu 73 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, era condusă cu 62-58. CSM a reușit egalarea în cele din urmă, 62-62, iar Poole chiar a fost blocată în ultima secundă.

Gazdele au preluat conducerea în prima repriză de prelungiri, cu 64-62, dar apoi oaspetele au întors scorul, 64-66. CSM Târgoviște a revenit din nou, a luat avantaj, iar Stefanie Murphy (ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe) a reușit un coș de două puncte pentru 72-72, când mai erau 25 de secunde. Givens a ratat ultima aruncare a reprizei.

În a doua repriză de prelungiri, echipa din Sf. Gheorghe a trecut în avantaj la debut, cu 74-72, menținând acest scor mai bine de două minute și jumătate. CSM a întors din nou situația și s-a dus la o diferență de trei puncte care nu se mai înregistrase de mult timp pe tabelă, 77-74. Au urmat ratări de o parte și alta, dar gazdele au reușit să mențină avantajul, câștigând cu 79-77, după ce Marshall a irosit două aruncări libere pentru vizitatoare, când mai erau cinci secunde de joc.

csm-sepsi-meci3

Chrissy Givens a fost cea mai bună jucătoare a învingătoarelor, cu 25 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive. Pentru echipa antrenată de Dan Fleșeriu au mai evoluat Monique Coker 17 p, 12 rec, 1 pd, Porchia Green 5 p, 7 rec, 1 pd, Andreea Elena Huțanu 4 p, Porsche Cherrelle Poole 18 p, 2 rec, 2 pd, Ancuța Stoenescu 7 p, 4 rec, 1 pd, Jasmine Watson 3 p.

De partea cealaltă, Zoran Mikes le-a folosit pe Taneisha Harrison 15 puncte, 4 rec, 2 pd, Janeesha Jeffery 14 p, 9 rec, 2 pd, Annemarie Părău 12 p, 4 rec, 4 pd, Cristiana Cutaș 1 rec, Tyaunna Dominique Marshall 15 p, 9 rec, 1 pd, Stefanie Murphy 14 p, 9 rec, 3 pd, Maria Florina Pașcalău 7 p, 7 rec, 2 pd, Tunde Kilin 2 p, 1 rec, 1 pd.

În primele două partide, ACS Sepsi SIC s-a impus cu 66-65 și 68-63. Meciul al patrulea va avea loc tot la Târgoviște, joi, de la ora 19,00, iar un eventual meci decisiv este programat pe 19 aprilie, la Sf. Gheorghe.