Cultura
Târgoviște: Crizantema de aur 2018 va avea loc în perioada 18-20 octombrie

Târgoviște: Crizantema de aur 2018 va avea loc în perioada 18-20 octombrie

Festivalul Național de Romanțe „Crizantema de aur” va avea loc în perioada 18-20 octombrie 2018.

Mai mult →
Dâmboviţa: Expoziţie de ornamente din scrierile brâncoveneşti la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi

Dâmboviţa: Expoziţie de ornamente din scrierile brâncoveneşti la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi

Expoziţia ”Ornamente în scrierile brâncoveneşti” va putea fi vizitată în perioada 28 iulie – 27 august, la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, judeţul Dâmboviţa, se arată într-un comunicat al Asociaţiei DAR Development, remis, joi. Expoziţia cuprinde detalii din documente de cancelarie şi tipărituri brâncoveneşti şi face parte din proiectul ”Moştenirea

Mai mult →
Ministrul Culturii, George Ivaşcu, vizită de lucru în Dâmboviţa

Ministrul Culturii, George Ivaşcu, vizită de lucru în Dâmboviţa

Ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale, George Ivaşcu, efectuează, sâmbătă, o vizită de lucru în judeţul Dâmboviţa. Prima oprire a fost la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, iar apoi a mers la două biserici monument istoric din localitate. Senatorul PSD de Dâmboviţa Adrian Ţuţuianu a declarat că îi va prezenta ministrului

Mai mult →
Târgovişte: Tabără internaţională de pictură

Târgovişte: Tabără internaţională de pictură

În perioada 24 iunie – 1 iulie 2018, la Târgovişte, se va desfăşura ediţia a II-a a Taberei Internaţionale de Pictură ”Târgoviştea Veche” organizată de Centrul Judeţean de Cultură Dâmboviţa. ”Scopul taberei este acela de a dezvolta competenţele artistice ale participanţilor, prin legătura directă cu universul istoric al vechii cetăţi

Mai mult →
Târgovişte: Festival Dracula, program 17 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 17 iunie

10:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative – 11:00 – 13:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul, dans medieval 11:30 – Spectacol de teatru pentru copii – Teatrul Municipal Tony Bulandra 12:00 – ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

Mai mult →
Târgovişte: Festival Dracula, program 16 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 16 iunie

10:00 – 23:00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative 11:00 – 19:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies 11:30 – Spectacol de teatru pentru copii  – Parada picioroangelor – Teatrul Municipal Tony Bulandra și

Mai mult →
Târgovişte: De ce Dracula nu e în Festivalul Dracula

Târgovişte: De ce Dracula nu e în Festivalul Dracula

O paradă medievală, spectacole istorice, ateliere tematice de mânuire a sabiei şi tras cu arcul, concerte vor avea loc, în perioada 15-17 iunie, la Târgovişte, la Festivalul Dracula, ce are loc. Este prima ediţie a festivalului în care figura lui Dracula, Vlad Ţepeş, nu va mai fi în prim plan.

Mai mult →
Târgovişte: Festival Dracula, program 15 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 15 iunie

09:00 – Deschidere eveniment ”Grădini medievale în Anul Centenarului” – Parcul Chindia 16:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative 17:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies 18:00 –

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de duminică

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de duminică

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 16:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, HaVokA Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min. 18:00 – Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min. 19:30 – Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de sâmbătă

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de sâmbătă

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h 10:00 – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h 11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 17:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, HaVokA Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min. 19:00 – Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h

Mai mult →
error: Conţinut protejat !!