Cultura
Târgovişte: Festival Dracula, program 17 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 17 iunie

10:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative – 11:00 – 13:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul, dans medieval 11:30 – Spectacol de teatru pentru copii – Teatrul Municipal Tony Bulandra 12:00 – ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

Mai mult →
Târgovişte: Festival Dracula, program 16 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 16 iunie

10:00 – 23:00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative 11:00 – 19:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies 11:30 – Spectacol de teatru pentru copii  – Parada picioroangelor – Teatrul Municipal Tony Bulandra și

Mai mult →
Târgovişte: De ce Dracula nu e în Festivalul Dracula

Târgovişte: De ce Dracula nu e în Festivalul Dracula

O paradă medievală, spectacole istorice, ateliere tematice de mânuire a sabiei şi tras cu arcul, concerte vor avea loc, în perioada 15-17 iunie, la Târgovişte, la Festivalul Dracula, ce are loc. Este prima ediţie a festivalului în care figura lui Dracula, Vlad Ţepeş, nu va mai fi în prim plan.

Mai mult →
Târgovişte: Festival Dracula, program 15 iunie

Târgovişte: Festival Dracula, program 15 iunie

09:00 – Deschidere eveniment ”Grădini medievale în Anul Centenarului” – Parcul Chindia 16:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative 17:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies 18:00 –

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de duminică

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de duminică

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 16:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, HaVokA Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min. 18:00 – Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min. 19:30 – Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de sâmbătă

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de sâmbătă

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h 10:00 – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h 11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 17:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, HaVokA Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min. 19:00 – Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de vineri

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de vineri

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h 10:00 – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h 11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 13:30 – Sala Studio, Workshop Japonia 17:00 – Casa Sindicatelor, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h 18:00 – Sala Mare, Bertrand`s Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin, BlackSKYwhite,

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de joi

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de joi

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h 10:00 – Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h 11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului) 18:00 – Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și coregrafia: Simona Deaconescu, Tangaj Dance & CNDB, România; 45 min. 19:30 – Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29,

Mai mult →
Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de miercuri

Târgovişte: Festivalul Babel – programul zilei de miercuri

Tema Festivalului Internaţional al Artelor Spectacolului, Babel, ce are loc la Târgovişte, în perioada 4-10 iunie, este ‘gestul’. Babel a ajuns la ediţia VIII, la care participă 22 de ţări: India, Belgia, Italia, Germania, Franţa, Marea Britanie, Islanda, Scoţia, Finlanda, Lituania, Polonia, Slovacia, Portugalia, Algeria, Kazahstan, Coreea de Sud, Japonia,

Mai mult →
Târgovişte: A început Festivalul Babel, tema acestei ediţii este ‘gestul’

Târgovişte: A început Festivalul Babel, tema acestei ediţii este ‘gestul’

Tema Festivalului Internaţional al Artelor Spectacolului, Babel, ce are loc la Târgovişte, în perioada 4-10 iunie, este gestul Babel a ajuns la ediţia VIII, la care participă 22 de ţări: India, Belgia, Italia, Germania, Franţa, Marea Britanie, Islanda, Scoţia, Finlanda, Lituania, Polonia, Slovacia, Portugalia, Algeria, Kazahstan, Coreea de Sud, Japonia,

Mai mult →