Luni începe, la Târgovişte, Festivalul Babel; vezi programul

Luni începe, la Târgovişte, Festivalul Babel; vezi programul

UPDATE luni 19.00: Parada Babel și Hamlet se amână din cauza vremii nefavorabile, anunță organizatorii. Daca vremea va permite, Hamlet se va juca joi.

În perioada 16-21 iunie are loc, la Târgovişte, Festivalul Babel. Tema acestei ediţii a Festivalului artelor spectacolului Babel este  ”vorbirea”.

La festival vor participa artişti din 25 de ţări.

În cadrul festivalului vor fi spectacole de teatru, dans, muzică, sculpturi sonore.

stiriDB vă prezintă programul festivalului.

Program BABEL FEST

Luni,  16 Iunie 

17:30 – 19.00, Deschiderea oficială BABEL F.A.S.T. 2014, Foaierul Teatrului Municipal Tony Bulandra
19.00 – 20.00, Lansare de carte – Sunt… AICI – de Alexandru Sandu; poeme în opt limbi, Foaierul Teatrului Municipal Tony Bulandra
20.00 – 21.30, Sala Mare: Condominio Occidentale, TeArca Onlus (Italia)
21.30 – 22.30, Parada BABEL, traseu Teatrul Municipal Tony Bulandra – Teatrul de Vară, Parcul Chindiei
22.30 – 24.00, Curtea Domneasca: Hamlet, Teatrul Tony Bulandra Targoviste
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra

 

Marti, 17 Iunie

09.00 – 12.00, Master Class Dans Contemporan – Momo Sanno (Brazilia)
11.00 – 12.00, Clubul Presei
12.00 – 14.00, Teatrul de Papusi: Ce face Roșu joi?, Thalias Kompagnons (Germania)
12.00 – 20.00, Turnul Chindiei: On Sparse Ground, Helena Persson (Suedia)
14.00 – 16.00, Sala Studio: CabaretEl Retrete de Dorian Grey (Spania)
16.00 – 18.00, Scena Insula: Geleajauziac & Sorbatza, Kukai (Spania/Țara Bascilor)
18.00 – 20.00, Sala Mare: DELIRURI, Teatrul Municipal Tony Bulandra Târgoviște, în coproducție cu Teatrul de Artă Deva
20.00 – 22.00, Casa de Cultura a Studentilor:  The Demolition of the Eiffel Tower, Qena Multimedia (Kosovo)
22.00 – 23.30, Peninsula – Parcul Chindiei: Concert Susheela Raman (Marea Britanie/India)
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra

 

Miercuri, 18 Iunie

09.00 – 12.00, Master Class Dans Contemporan – Momo Sanno (Brazilia)
11.00 – 12.00, Clubul Presei
12.00 – 14.00, Sala Oglinzi: Workshop susținut de Ioana Crăciunescu, Teatrul Municipal Tony Bulandra
12.00 – 20.00, Turnul Chindiei: On Sparse Ground, Helena Persson (Suedia)
14.00 – 16.00, Sala Oglinzi: Starea Teatrului Turc, întâlnire cu regizorul Kemâl Bașar, compozitorul Can Atilla și membrii companiei Biriken Biriken – Melis Tezkan & Okan Urun.
14.00 – 16.00, Sala „Matei Voievod”: Elsa’s creation,Figurentheater-Klatt (Germania)
16.00 – 18.00, Sala Studio: CabaretEl Retrete de Dorian Grey (Spania)
18.00 – 20.00, Sala Mare: Între noi totul este bine, Teatrul Național „Ivan Vasev” Sofia (Bulgaria)
20.00 – 22.00, Curtea Domneasca: Concert, Rodrigo Vladimir Leoz Solar (Chile)
22.00 – 23.30, Peninsula – Parcul Chindiei:  Concert, Kanizsa Csillagai (Ungaria)
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra

 

Joi, 19 Iunie

09.00 – 12.00, Master Class Dans Contemporan – Momo Sanno (Brazilia)
11.00 – 12.00, Clubul Presei
12.00 – 14.00, Sala Oglinzi: Workshop susținut de Irina Margareta Nistor
12:00 – 14:00, Teatrul de Păpuși: Romeo și Julieta, Parteneriat Teatrul Mihai Popescu & Tiyatro Keyfi Istanbul, Turcia
12.00 – 20.00, Turnul Chindiei: On Sparse Ground, Helena Persson (Suedia)
16.00 – 18.00, B-ul Carol 1: Commandos PoetiquesLes Souffleurs (Franta)
18.00 – 20.00, Sala Mica:  Dialogue with Escapees, Sepehr Sharifzadeh (Iran/Persia)
20.00 – 22.00, Sala Mare: Dans contemporan: Momo Sanno (Brazilia) & Milena Sidorova (Ucraina/Teatrul de Balet din Amsterdam, Olanda) & Gulyás Anna/Peter Szűcs (Ungaria)
22.00 – 23.30, Peninsula – Parcul Chindiei: Concert, Iordache (Romania)
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra

 

Vineri, 20 Iunie

09.00 – 12.00, Master Class Dans Contemporan – Momo Sanno (Brazilia)
11.00 – 12.00, Clubul Presei
12.00 – 20.00, Turnul Chindiei: On Sparse Ground, Helena Persson (Suedia)
12:00 – 14.00, Teatrul de Păpuși: Morcoveață, Teatrul Municipal Tony Bulandra
14.00 – 16.00, Sala Mica: Fa Una Mica de Soroll / To Ramona, La Ruta 40 (Spania/Catalunya)
16.00 – 18.00, Sala Mare: PăpușarulTeatrul Evreiesc de Stat, București, România
18.00 – 20.00, Casa de Cultura a Studentilor: HYPPOLITOS, Teatrul Tineretului Piatra Neamț, România
20.00 – 22.00, Sala Mare: Concert muzică lăutărească, Trei Parale, București, România
22.00 – 23.30, Scena Insula: Cenușa Timpului, Riff &Teatrul de Balet din Sibiu, România
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra

Sâmbătă, 21 Iunie

11.00 – 12.00, Clubul Presei
12.00 – 20.00, Turnul Chindiei: On Sparse Ground, Helena Persson (Suedia)
14.00 – 16.00, Teatrul de Păpuși: Elsa’s creationFigurentheater-Klatt (Germania)
18.00 – 20.00, Sala Studio: OrlandoFigurentheater-Klatt (Germania)
20.00 – 22.00, Sala Mare: Zic-Zac, Andrea Gavriliu sprijinită de Stefan Lupu (Romania)
22.00 – 23.30, Scena Insula: Concert, Tal Ben Ari (Israel/Spania)
20.00 – 02.00, Clubul BABEL, la Teatrul Municipal Tony Bulandra



error: Conţinut protejat !!