Târgovişte: Festivalul medieval Dracula 15-16 iunie, program

Târgovişte: Festivalul medieval Dracula 15-16 iunie, program

Festivalul medieval Dracula are loc în Târgovişte în perioada 15-16 iunie, la Complexul Muzeal Curtea Domnească.

FESTIVALUL MEDIEVAL TÂRGOVIȘTE 2019

Perioada: 15 – 16 iunie 2019
Locație: Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”
Montare – 14 iunie 2019

Program

SÂMBĂTĂ, 15 iunie

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative
10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița
11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe picioroange cu trupa Anacronism
11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi
13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen
13:30 – Pauză
15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies
16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen
18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania
18:15 – Deschidere oficială festival
18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale – Anacronism, Paladinii de Medies
19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism
19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies
20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”
22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

DUMINICĂ, 16 iunie

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative
10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița
11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies
11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe picioroange cu trupa Anacronism
12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen
13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș
13:30 – Pauză
15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania
16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies
18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu
18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen
18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”
19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei
20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania
21:00 – Spectacol istoric ”Vlad Țepeș – răzbunarea” – cascadori și demonstrație dresură cai – un spectacol produs de Goldstone Film
22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro


error: Conţinut protejat !!